Nové integrační centrum pro Ukrajince Kamin

V pondělí 16. 1. 2023 Nadace Tipsport v Berouně ve spolupráci s Člověkem v tísni otevřela nové komunitně-integrační centrum pro Ukrajince nazvané Kamin. Kamin se nachází na místě bývalého Centra pomoci v České ulici a každý den v něm probíhají integrační aktivity pro válečné uprchlíky z Ukrajiny. Pojďte se podívat, jak to v centru vypadá. Pod článkem najdete fotogalerii.

Kamin v ukrajinštině znamená „krb“ nebo „teplo domova“. Zároveň evokuje anglické sousloví „come in“ (pojďte dál). Jak tato jazyková hříčka napovídá, cílem komunitního centra je vytvořit místo, kde se příchozí budou cítit jako doma, kde budou rádi trávit svůj volný čas a kde také případně naleznou potřebnou pomoc. 

„Lidem zde poskytujeme sociální poradenství, doprovody k lékařům a na úřady. Nově nabízíme také psychologické poradenství, klub pro seniory, klub pro matky s dětmi, výtvarný a kreativní kroužek, podporu doučování dětí a kariérní poradenství pro věkovou skupinu 15–18 let včetně stipendijního programu pro středoškoláky. Stále máme k dispozici šatník pro ukrajinské uprchlíky,“ říká koordinátorka komunitního centra Svatava Havelková Svobodová.

Prostory komunitnímu centru bezplatně nabídla Nadace Tipsport. Prozatím je naplánováno, že by měl Kamin fungovat až do poloviny letních prázdnin. „Potom uvidíme, jaká bude ze strany uprchlíků poptávka a jakým směrem se v tomto ohledu bude Člověk v tísni ubírat,” dodala koordinátorka.

Provozní doba Kaminu:
pondělí až čtvrtek od 10:00 do 17:00
pátek od 10:00 do 12:00

Help linka v ukrajinštině: +420 770 600 800 (její provoz je od pondělí do pátku, v čase od 09:00 do 21:00).