Venkovní čítárna u Hudlické skály, lampionový průvod na Černém vršku, smyslová okružní cesta v Litni. To je jen část projektů, které finančně podpoříme v rámci grantu Dobrý soused. Pojďte s námi na cestu po berounském sousedství!

Grant Dobrý soused: Komunitní život na Berounsku 2023 jsme zaměřili na komunitní aktivity spojené s rozvojem dobrých vztahů na Berounsku. „Beroun a jeho okolí je naše srdcovka, a proto chceme, aby nám tu bylo společně dobře,“ vysvětluje naše manažerka a autorka myšlenky Zuzana Zděnková. „A dobře je hlavně tam, kde se lidé zajímají o své okolí, záleží jim na něm a snaží se pečovat nejen o ně, ale i o vztahy s lidmi kolem sebe,“ doplňuje ji Martina Piškytlová, grantová koordinátorka, která celou výzvu zajišťuje administrativně.

Tři sta tisíc pro dvanáct nápadů
Do grantové výzvy se přihlásilo celkem 21 žadatelů, dvanáct z nich podpoříme celkovou částkou 300 tisíc korun. O jaké konkrétní nápady se jedná?

Beroun: lampionový průvod
Na Černém vršku se už tradičně bude konat lampionový průvod. Součástí podzimní akce je divadlo pro děti a hudební vystoupení kapely, která zahraje v Hospodě na Černém vršku. Do akce se zapojují i sousedé z okolí tím, že tematicky zdobí svoje zahrady. Jak se akce vydařila v loňském roce, se můžete podívat zde.

Beroun: Hudbou životem
V letošním roce uplynulo přesně 140 let od narození významného dirigenta Václava Talicha, který v Berouně prožil podstatnou část svého života. Tohle jubileum si připomínáme řadou akcí, včetně promítání unikátního dokumentu o dirigentovi. Dokument byl dlouho považován za ztracený a k jeho digitalizaci a částečné rekonstrukci došlo díky finanční podpoře naší nadace.

Hudlice: venkovní čítárna
V ovocném sadu za Hudlickou skálou vznikne odpočinkové místo s knihovnou a čítárnou. Pro návštěvníky budou k dispozici knihy, časopisy a karimatky. Projekt zaštiťuje Český zahrádkářský svaz Hudlice, který také zajistí výrobu a instalaci knihovny.

Křižatky: adventní čas
Obyvatelům Křižatek zpříjemníme vánoční období – přispějeme jim na dílčí adventní akce, jako je setkání s Mikulášem, světélkový adventní kalendář nebo rozsvícení vánočního stromku s programem pro děti. O podporu požádal místní spolek Křiminky. ​​​​​​​

Měňany: pískoviště a drobné vybavení
V obci podpoříme zřízení pískoviště, společně s přeplachtováním a drobným vybavením. Do budoucna by okolo mohly vzniknout další dětské prvky.

Liteň: Loučení s létem 2023
Už počtrnácté se uskuteční akce Loučení s létem, kterou pořádá místní sbor dobrovolných hasičů. Během dne uvidí návštěvníci techniku a simulované zásahy integrovaného záchranného systému, pro děti je připraven skákací hrad, střelba z luku nebo vzduchovky a různé zábavné soutěže. Součástí bývá i ohnivá show, hudební kapela, mažoretky a další doprovodný program.

Nový Jáchymov: obnova turistického místa
​​​​​​​U Monstranského rybníka v Novém Jáchymově se podílíme na obnově výletního místa, které bývalo oblíbenou zastávkou turistů a místních obyvatel. Cílem je opravit posezení a ohniště a přidat informační tabuli o zajímavostech Nového Jáchymova.​​​​​​​

Liteň: oživlá zahrada
​​​​​​​V Litni podpoříme ještě jeden projekt – tamní školní zahradu oživí dekorativní a funkční prvky.Na zahradě vznikne indiánská vesnička, nové záhony, zelená bambusová zeď i lepší posezení u ohně. Cílem je zpříjemnit lidem tento prostor, který se běžně využívá k jarmarkům, trhům a jiným komunitním setkání.

Svinaře: setkání rodáků, občanů a přátel obce

Obec pořádá setkání, během kterého zpřístupní kroniky a dobové fotografie mapující její vývoj. Cílem této společenské události je mezigenerační setkání, debata a zapojení nových sousedů do společenského života v obci. Akci pořádá místní Sokol.

Chodouň: stan pro kulturní aktivity
V Chodouni se koná řada kulturních akcí, např. dětský den, adventní setkání, bohoslužby u smírčího kříže, pálení čarodějnic atd. Jedná se o venkovní aktivity, proto tamní sbor dobrovolných hasičů požádal o příspěvek na přístřešek (nůžkový stan), který ochrání návštěvníky před špatným počasím.

Zadní Třebaň: vybavení KafeKáry
​​​​​​​KafeKára je komunitní pojízdná kavárna, která vyjíždí na různé akce (např. Sousedský oběd, Setkání s betlémským světlem, Jarní swap atd.) v okolí Zadní Třebaně. KafeKára potřebuje vybavit novým kávovarem a záložním zdrojem – plynovým vařičem, aby mohla nabídnout dobrou kávu i na akcích, kde není k dispozici elektřina.

Zadní Třebaň: smyslová okružní cesta
Okolo altánu – venkovní učebny – na zahradě místní základní školy postaví okružní cestu bystřící smysly: hmat (hmatová cestička), zrak a sluch (krmítko pro ptáky), chuť a čich (záhony s bylinkami, zeleninou a ovocem). Zahrada, včetně plánové smyslové cesty, slouží jako výchovné a vzdělávací prostředí pro tamní žáky a jejich rodiče.