Zahájení výstavy Skrze město 2023 v Berouně

Jak by vypadalo berounské náměstí s menším počtem parkovacích míst? Přijďte to zjistit ve čtvrtek 29. června. Při slavnostním zahájení výstavy Skrze město 2023 představíme výsledky z prvního ročníku projektu a společně můžeme otestovat nově otevřené dřevěné posezení – parklety. Od 16 hodin se na vás těšíme na Husově náměstí u ZUŠ Václava Talichova. 

„Obyvatelé Berouna si přejí zdravější městské prostředí. Výsledky nás inspirovaly, abychom ukázali, jak můžeme náměstí využít jinak,“vysvětluje Lucia Štefánková, ředitelka Nadace Tipsport, která se na projektu Skrze město podílí. „Dopravní trendy a priority obyvatel se postupně mění, stále méně lidí se po svém městě pohybuje autem. Většina obyvatel Berouna si dovede představit zklidnění dopravy a úpravu parkovacích míst v centru města,“ dodává.

Projekt Skrze město vznikl ve spolupráci Centra pro středoevropskou architekturu (CCEA MOBA), které se zaměřuje na kvalitu současných měst a Nadace Tipsport, která podporuje sdílenou mobilitu ve 25 českých městech. První ročník se uskutečnil minulý rok v Jihlavě a právě v Berouně. 

parklet – ilustrační obrázek z Corku v Irsku

​​​​​​​​​​​​​​Otestujte s námi parklety

Prvním krokem k náměstí bez aut je tak instalace dvou parkletů. To jsou menší mobilní veřejná prostranství určená k odpočinku nebo setkávání s přáteli. Můžete si je představit třeba jako malou předzahrádku, jen bez restaurace. Součástí parkletů je většinou drobná zeleň a posezení, prostě příjemné místo, kde můžete na chvíli vypnout.

Relaxujte v nich celé léto

Parklety nainstalujeme na dvou místech: na podélném stání před řeznictvím a na příčném stání v blízkosti kavárny Šťastná koza. Na náměstí zůstanou celé léto a vy tak můžete o prázdninách sami vyzkoušet, jak by se náměstí mohlo změnit.

Přijdete se podívat?

Výstavu slavnostně zahájíme už tento čtvrtek v 16 hodin na Husově náměstí u ZUŠ Václava Talichova. Úvodní slovo pronese starostka Berouna Soňa Chalupová, místostarosta města Dušan Tomčo a Yvette Vašourková, architektka studia CCEA MOBA (Centrum pro středoevropskou architekturu). Na místě bude hýskovská zmrzlina a drobné občerstvení. Přijďte, těšíme se na vás!