Přes ZSF kolegové pomáhají kolegům: Terapie pro syna stojí majlant

Zaměstnanecký solidární fond skupiny Tipsport opět zasahuje. Kolegův syn potřebuje terapie, které ovšem nehradí žádná zdravotní pojišťovna. Stačil jeden telefonát všímavé kolegyně a pomoc byla na cestě.

Popište prosím vaši situaci.

Mám devítiletého syna, kterému byla ve čtyřech letech diagnostikována PAS, porucha v autistickém spektru. Atypický autismus, hyperkinetická porucha chování, vývojová porucha řeči a další. Manželka nepracuje, protože syn vyžaduje péči 24/7. Musíme vystačit prakticky jen z mého platu a příspěvku na syna, který je okolo třinácti tisíc měsíčně. Není to pro čtyřčlennou rodinu moc, ale zvládáme to. Potíž je ale v tom, že syn potřebuje terapeutickou péči, kterou zdravotní pojištění nepokrývá. Je drahá, hodina obvykle vyjde na tisícovku nebo víc. Navíc aby to fungovalo, je optimální nejméně jedno sezení týdně. Znám rodiče, kteří si na terapii berou hypotéky, ale to je už nad naše možnosti.

​​​​​​​Jak velký vliv má terapie na vašeho syna?

Těch terapií má několik, třeba ergoterapii, která pomáhá se soběstačností a na kterou si můžeme dovolit chodit jen jednou měsíčně. Pak využíváme terapii zaměřenou na řeč, na sociální chování a ještě několik dalších. Nejradši má koně, tedy hipoterapii, k Vánocům si přál novou jezdeckou helmu. Upřímně, byl jsem ohledně všech těch terapií trochu skeptický. Ale kvůli covidu jsme je byli nuceni zhruba na rok přerušit a kluk se najednou hodně zhoršil. Teprve absence terapeutické práce ukázala, že je opravdu potřeba. Syn má poměrně netypický druh autismu, je docela kontaktní a lidem se nevyhýbá. Snadno se ale nechá vyvést z míry a pak to není dobré. Jeho lékařka nám doporučila ještě další terapie, protože teď je v optimálním věku. Jakmile začne puberta, už se moc prý zlepšit nedá. Šli jsme proto do jednoho ze dvou center, které poskytuje O.T.A. To je komplexní terapeutický přístup vytvořený pro autistické děti. Syn musel absolvovat několik pohovorů a testů, aby ověřili, že je vhodný kandidát. Když ho vybrali, měli jsme radost. Dokonce říkali, že je u něj velká šance na trvalé zlepšení. Jenže to chce nejméně rok či dva nepřerušované práce s tím, že měsíční poplatek je přes sedm tisíc korun. A my věděli, že tohle už finančně neutáhneme. Vypadalo to bledě. Ale já mám štěstí v tom, že mám všímavou a báječnou kolegyni, která zakročila.

To ona kontaktovala Nadaci Tipsport?

Měli jsme společnou směnu na pobočce Tipsportu a já o polední pauze pročítal papíry k O.T.A., tak jsme si o tom chvíli povídali. Vysvětloval jsem jí, o co jde a zmínil jsem, že je to drahé, že na to finančně nedosáhneme. Nic neřekla, ani nenaznačila. Až za pár dní mi najednou povídá: „Dostaneš ode mě k Vánocům překvapení.“ Vůbec jsem netušil, co tím myslí. Za chvilku mi zazvonil telefon a tam kolegyně z nadace. Říkala, že slyšeli o mé situaci a že mi ZSF může pomoci. Byl jsem zaskočený, v rozpacích. Víte, až se stydím, ale já jsem nadaci moc nevěřil. Četl jsem v interním zpravodaji o fondu a říkal jsem si, bůhví, jak to funguje. Pak jsem si přečetl několik příběhů lidí, kterým fond pomohl. Moje situace je jiná, není to „opravím střechu a všechno je v pořádku“. Nebo jako u té kolegyně, která byla dlouhodobě nemocná, to je prostě jiná liga. Vůbec jsem netušil, že by nadace mohla pomoci i v takovém případě, jako je ten můj. Vždyť terapie není nic, co by zachránilo život nebo pomohlo někomu, aby neskončil na ulici. Jsem fakt rád, že jsem se pletl. Se Světlanou z nadace jsme se rychle domluvili a synek už je od začátku roku v péči pražského centra.

Už vidíte nějaké pokroky?

Ono je na to brzo, u terapií je obecně vidět zlepšení až po delší době, ale já bych řekl, že doma už drobné změny pozorujeme. Jen mě mrzí, že jsme do centra nezašli dřív. Ten roční výpadek syna vrátil o několik let práce zpět. Ale vypadá to, že to s pomocí ZSF doženeme a s trochou štěstí bude mít kluk o dost lepší život, než jak to vypadalo ještě před pár měsíci. Za to jsem nesmírně vděčný všem, co do fondu přispívají.

Od ledna už také peníze posílám, sice jen stovku měsíčně, ale už vím, že to má smysl a že ZSF funguje na jedničku. Jestli můžu, chtěl bych touhle cestou poděkovat taky mé kolegyni a oblastnímu vedoucímu. Bez jejich podpory a pomoci bych péči o syna jen těžko zvládal. Vychází mi vstříc, když ho potřebuju vozit po doktorech. Cestovat s ním v autě v jednom není ideální, proto jezdíme se ženou oba. Kdyby mi v práci tolik nepomáhali, neměli bychom šanci to dát. Díky, jste skvělí a já mám štěstí, že vás mám.

Zaměstnanecký solidární fond (ZSF) byl založen, aby v nejtěžších životních situacích poskytoval finanční pomoc kolegům i jejich rodinám. Pomoc je určena zaměstnancům ze všech firem skupiny Tipsport. Fond shromažďuje dobrovolné příspěvky zaměstnanců, které společnost Tipsport ztrojnásobuje.