Pomáháme kolegům ze skupiny Tipsport: Přišla jsem o bydlení, ale Zaměstnanecký solidární fond mě zachránil

​​​​​​​Zaměstnanecký solidární fond pomáhá lidem ze skupiny Tipsport, kteří se ocitnou v těžké životní situaci. Nedávno se jedna taková přihodila naší kolegyni ze skupiny Tipsport. Přišla o střechu nad hlavou a málem se ocitla na ulici. Přečtěte si další příběh, který má díky pomoci z fondu dobrý konec.

Jak jste se ocitla v takových potížích?
Je to dlouhá historie. Můj předchozí manžel byl OSVČ, takže když jsme si pořídili byt, hypotéku jsem si vzala na sebe. Navíc měl finanční potíže, které jsem urovnala svými úsporami. Po rozvodu jsem mu nechala byt s tím, že bude hypotéku platit on. Jenže neplatil. K tomu se přidaly další dluhy, které vznikly za našeho manželství v jeho podnikání. Povinnost splácet byla tím pádem bohužel i na mně. Měla jsem v té době k práci několik brigád a byla jsem schopná to jakž takž zvládat. Jenže pak jsem onemocněla, byla jsem několik měsíců na neschopence, takže to skončilo exekucí i na můj plat. Po nedávném rozchodu s přítelem, u kterého jsem bydlela, jsem se musela odstěhovat. Rodinu nemám, a tak jsem neměla kam jít.

Pronájem bytu je nad vaše finanční možnosti?
Po exekučních srážkách mi z platu nezbývá mnoho, ale pronájem zaplatit zvládnu. Jenže při podpisu smlouvy je nutné složit kauci a první nájem. Byla jsem v zoufalé situaci. Já prostě tolik peněž najednou neměla a nebylo, kde je vzít. Vzala bych si půjčku, ale jsem v exekuci, žádná banka mi ji neposkytne.

V tu chvíli vás napadlo obrátit se na ZSF?
To byla shoda náhod. Já tady pracuju už čtyři roky. Pamatuju si, že jsem o fondu četla, ale nepomyslela jsem na to. Ale zrovna v tu dobu, kdy se moje situace začala takhle komplikovat, vyšel rozhovor s paní z Moravy, které fond také pomohl. Byl to smutný příběh, naštěstí s dobrým koncem. Tornádo jí poničilo dům v obci Hrušky, ale díky finanční pomoci mohla rychle začít s opravami. U rozhovoru byl i kontakt na Světlanu z nadace. To víte, lépe se píše konkrétnímu člověku než nějaké instituci, tak jsem jí po pár dnech přemýšlení napsala.

Teď už máte bydlení zajištěné?
Ano, mám. Měla jsem štěstí v neštěstí. Pomáhám několika útulkům, sháním jim finance, pomáhám s facebookovou stránkou, tak mám hodně kontaktů. Zeptala jsem se na byt ve facebookové skupině a klaplo to. Bála jsem se, že nenajdu pronájem, kde jsou povolení mazlíčci. Ale tím, že paní domácí je taky fanda do zvířátek, nevadí jí ani to, že mám hned čtyři. Díky pomoci ze ZSF jsem neskončila pod mostem a mohla uhradit kauci. Světlana mi pomohla s papírováním a bylo. Takže totální záchrana. Moc za to firmě i všem kolegům, kteří do fondu přispívají, děkuju. Je to pro mě hodně velká věc.

Co byste doporučila kolegyním a kolegům ze skupiny Tipsport, které potká nějaká podobná životní potíž?
Nebojte se a nestyďte se o svých potížích mluvit. Já mám velké štěstí na skvělou kolegyni, která mi vychází vstříc, takže mohu mít různé brigády. A chápající a podporující šéfovou. Vůbec vztahy v práci jsou bezva. Mám pocit, že je Tipsport i přes svou velikost vlastně taková rodinná firma. Máme všichni kliku, že pracujeme u solidní firmy. Vždyť dnes mnoho lidí přichází o práci, firmy kvůli koronakrizi krachují. Stabilní práce, pravidelný plat, to v téhle době není samozřejmost. To mě drží psychicky. I když moje situace není růžová a splácet dluhy budu ještě dlouho, podstatné je nevzdávat se. Děkuji moc všem ještě jednou a Světlaně za úžasný a hlavně ohromně lidský přístup.

Zaměstnanecký solidární fond (ZSF) byl založen, aby v nejtěžších životních situacích poskytoval finanční pomoc kolegům i jejich rodinám. Pomoc je určena zaměstnancům ze všech firem skupiny Tipsport. Fond shromažďuje dobrovolné příspěvky zaměstnanců, které společnost Tipsport ztrojnásobuje.