Na Husově náměstí v Berouně můžete od minulého týdne využít dva nové parklety – mobilní veřejná posezení. Jak vypadají a jak proběhlo zahájení výstavy Skrze město 2023, na to se podívejte do fotogalerie pod článkem. A rovnou se zapojte do nového průzkumu, který se týká parkování na berounském náměstí.

Parklety jsou součástí projektu Skrze město, který se snaží přizpůsobit veřejný městský prostor lidem. Za jejich návrhem a designem stojí Yvette Vašourková, architektka studia CCEA MOBA (Centrum pro středoevropskou architekturu), která společně s Nadací Tipsport celý projekt zaštituje. „Tyto dva parklety v Berouně jsou jedny z prvních v České republice. Koncept vznikl v Americe, kde si jedna iniciativa ze San Franciska uvědomila, jak lze jinak nakládat s veřejným prostorem, než aby na vybraném místě stálo prázdné zaparkované auto, které v ten moment nikomu neslouží,“ vysvětluje architektka. „Je to další dar Berouňákům,“ dodává Lucia Štefánková, ředitelka naší nadace.

Parklety můžete vyzkoušet po celé léto. V centru Beroun jsou od 29. června 2023, kdy jsme slavnostně zahájili výstavu Skrze město 2023.

Video ze slavnostního zahájení ke shlédnutí ZDE.

Tři čtvrtiny lidí jsou pro

Součástí výstavy je historie parkletů, příklady ze zahraničí a také výsledky loňského průzkumu. Ten zjišťoval, jak se lidé po městě nejčastěji pohybují a jestli by byli ochotni vyměnit parkovací místa v centru města za stromy, cyklostezky nebo širší chodníky. Konkrétně na tuhle otázku odpovědělo téměř 75 procent z celkových 1148 respondentů kladně.

Přidejte svůj názor do letošního průzkumu, dotazník je krátký, vyplníte ho za pár minut ZDE.

Všechny výsledky z loňska najdete právě na výstavním panelu, který je před ZUŠ Václava Talicha v dolní části náměstí.