Zaměstnanecký solidární fond zasahuje: bez topení v zimě to nejde

Poslední záchranná akce roku 2021 byla blesková. Kolegyně ze skupiny Tipsport se ocitla v zoufalé situaci, když jí v prosincových mrazech vypovědělo topení. Díky rychlé akci nadřízených, kolegů a Zaměstnaneckému solidárnímu fondu měla doma zase teplo už druhý den.

Co se přesně stalo?

Bydlím v hodně starém domku se svojí maminkou. Pečuji tu o ni, protože je nemocná. Není to pro nás ideální bydlení, ale doteď jsme to zvládaly. Dům potřebuje pořád nějaké opravy a my už jsme finančně vyčerpané. Průšvih nastal, když koncem roku plynový kotel vypověděl službu, to bylo zlé. Opravář přijel rychle, ale konstatoval jen, že s tím už nic nezmůže. Když mi řekl cenu nového kotle, podlomily se mi nohy. Naše poslední rezervy zmizely před nedávnem do předešlých nutných oprav a teď tohle. Já se mohla aspoň trochu ohřát v práci, ale mamka buď seděla celý den u našeho jediného topítka, nebo byla v posteli pod třemi peřinami. Staří lidé potřebují teplo víc než ostatní, my měly maximálně 14 stupňů, to bylo neúnosné. Bála jsem se, že k tomu všemu chytne ze zimy třeba zápal plic a bude s ní zle.

Kde jste zkoušela sehnat pomoc?

Nejprve jsem koukla na weby několika bank. Na slušnou půjčku jsem nedosáhla. Ptala jsem se i známých, ale nikdo takovou sumu neměl nebo nechtěl půjčit. Chápu to, bylo před Vánoci, navíc druhý rok covidu, nikdo neví, co bude a všechny ceny rostou. Pak mě napadlo požádat o půjčku firmu, protože vím, že některé firmy svým zaměstnancům půjčují. Obtelefonovala jsem několik lidí ve firmě, ale nevypadalo to moc nadějně. Tou dobou jsem už byla opravdu zoufalá. Nevěděla jsem, co dělat, říkala jsem si v duchu, že tohle je konec. Najednou mi zavolal můj šéf, že se o mém problému doslechl a že si myslí, že by mi mohla pomoci Nadace Tipsport.

​​​​​​​Proč jste se vlastně na nadaci neobrátila rovnou?

Upřímně, nějak mi uniklo, že ji vůbec máme. Jsem tu nováček, nastoupila jsem chvilku před covidem. Ale asi ani kdybych o ní věděla, nenapadlo by mě si o pomoc říct. Styděla bych se a říkala si, že jsou na tom jiní jistě hůř. Navíc jsem si myslela, že určitě pomoc bude směřovaná na dlouholeté pracovníky, které tu dobře znají, mají důvěru a já jsem tu na místní poměry jen chvíli. Jsem moc moc ráda, že kolegové přišli s tímhle nápadem a zařídili to pro mě.

Jak to pak probíhalo?

Kontaktovali mě z nadace a nastal frčák. Během chvíle jsme s paní Károvou vyřídily formality a já měla ještě ten den peníze na účtu. Měla jsem štěstí i na rychlé řemeslníky, nový kotel hřál už druhý den. To si neumíte představit, jak skvělý pocit to byl. Teplo po těle i na duši. Nadace, firma, přístup lidí okolo, bylo to neskutečné. Nikdy jsem nic podobného nezažila. Ono už když jsem nastoupila, překvapilo mě, jak fajn lidi tady jsou. Že se vás nadřízení zastanou, že kolegové drží při sobě, zkrátka s mými předchozími zaměstnáními to ani nejde porovnávat. Tak jsem si řekla, že i když máme financí poskrovnu, budu to nadaci vracet. Po troškách, ale každá koruna přeci pomůže, že ano. Proto jsem už taky začala do ZSF přispívat. A možná i to, že jsem vám řekla svůj příběh, někoho postrčí, aby se v zoufalé situaci nebál říct o pomoc. Opravdu není za co se stydět, do trablů se může dostat každý z nás. A šance na pomoc tu je, protože tipsporťáci drží spolu. Z tepla mého domečku posílám velké díky nadaci i všem kolegům, kteří pomáhají.

Zaměstnanecký solidární fond (ZSF) byl založen, aby v nejtěžších životních situacích poskytoval finanční pomoc kolegům i jejich rodinám. Pomoc je určena zaměstnancům ze všech firem skupiny Tipsport. Fond shromažďuje dobrovolné příspěvky zaměstnanců, které společnost Tipsport ztrojnásobuje.