Jana, Markéta a Filip – tři kolegové z Tipsportu. Proč tráví svůj volný čas prací pro neziskové organizace a co jim to dává? O svých zkušenostech mluvili toto úterý na Brunchi s Nadací. Ten jsme pro zaměstnance připravili, abychom podpořili dobrovolnictví a nalákali na aktuální kolo zaměstnaneckého grantu 10 statečných. V něm rozdáme půl milionu korun.
Klub nemocných cystickou fibrózou, Lomikámen a Důstojný odchod jsou neziskovky, které díky zaměstnaneckým hlasům získaly finanční podporu v rámci loňské grantové výzvy. Jejich zástupce a kolegy, kteří v nich pomáhají, jsme pozvali, aby nám řekli víc o společných aktivitách a dobrovolnictví.
Jana a Klub nemocných cystickou fibrózou
Jako první mluvila Jana, specialistka CRM Sportsbook, a Ivana Šohajová, fundraiserka Klubu nemocných cystickou fibrózou. Tato organizace pomáhá pacientům s vzácným onemocněním zkvalitnit život a hájit jejich práva.
„Nejhorší je bezmoc, proto jsem měla potřebu něco udělat. Spojila jsem to i se svým koníčkem – malováním. Když se mi obrazy nahromadí, udělám online aukci a výtěžek daruji klubu.“ vysvětluje Jana, která klubu pomáhá také s psaním a editováním textů nebo prodejem startovného na benefičních závodech.
Díky loňské podpoře a společnému grantovému projektu Jany a Klubu CF byly zakoupeny inhalátory pro pacienty.
Markéta a Jiná káva
Janu vystřídala na gauči další tipsportí kolegyně, Markéta, vedoucí UX oddělení. Za Lomikámen, pod který spadá sociální kavárna Jiná káva, přišel ředitel Jan Rohlen a sociální pracovnice Monika Kleknerová. Lomikámen podporuje osoby s duševním onemocněním v jejich začlenění do běžného pracovního života.
Markéta je povahou altruista a velmi ráda fotí, což vyústilo ve spolupráci s Jinou kávou. „Jednou jsem tam měla vlastní výstavu fotografií. Oslovili mě, jestli bych mohla fotit na jejich festivalu. Od té doby pro ně fotím kulturní akce,“ popisuje svoje dobrovolnictví. „Vytvořila jsem pro ně tutoriál, jak fotit jídlo a jak ho pak propagovat na sociálních sítích.“, dodává.
Filip a Důstojný odchod
Jako poslední se o své zkušenosti podělil grafik Filip, v doprovodu Zity Hájkové a Lucie Trpkošové z organizace Důstojný odchod. Pod jeho záštitou funguje domácí hospic Mezi břehy, který nabízí podporu nevyléčitelně nemocným a jejich rodinám. Informuje o možnostech péče o umírající a provází ty, kteří se vyrovnávají se ztrátou blízkého.
Filip organizaci coby zkušený grafik pomáhá více než dva roky. Vytvořil pro ně logo a pomáhá s přípravou edukačních materiálů i s celkovou vizuální prezentací organizace. „Jsem rád, že se můžu dobrovolnicky podílet na něčem, co pomáhá a má smysl. Možná i proto, že jde o tak citlivé téma, se této problematice věnuje velmi málo lidí,“ říká. V rámci grantové podpory získal Filip pro organizaci peníze na vybavení konzultační místnosti.
Dámy nás rovnou i nalákaly na Papučový den, který se koná 11. října a připomíná, že většina lidí si přeje zemřít doma a ne v institucionální péči. Takže v říjnu jde nadace do bačkor!
Najdeme 10 statečných i letos?
I letos rádi pomůžeme zaměstnancům Tipsportu pomáhat tam, kde je to třeba a kde je to baví. Do 23. října tak mohou přihlásit veřejně prospěšné projekty, které se věnují oblasti životního prostředí, sociální péči, podpoře osob s handicapem, vědě a výzkumu, vzdělávání, péči o zdraví, kultuře, amatérskému sportu nebo spolkové činnosti. Více informací najdete tady.