Slavíme kolaté narozeniny

Ikonická modrá sdílená elektrokola, která na Berounsko přinesla firma Nextbike díky financování projektu Nadací Tipsport, slaví první narozeniny. Zájem hned po spuštění ukázal, že služba je hit mezi obyvateli, návštěvníky a samozřejmě i mezi tipsporťáky. Pojďme se společně ohlédnout za celým prvním rokem, byla to totiž jízda!

Nadace Tipsport v létě 2020 přinesla na Berounsko 100 sdílených elektrokol a vybudovala patnáct dobíjecích stojanů. Deset z nich přímo v Berouně, pět v blízkých obcích. Od začátku provozu je navíc prvních 15 minut každé jízdy zdarma, elektrokola se tak rychle stala oblíbeným prostředkem pro rychlé a ekologické přesuny po městě i okolí.

Na začátku byla touha po zelenějším městě

„Začátky byly fakt náročné, místy až punk. Spouštěli jsme s Nextbikem projekt, který neměl v České republice obdobu. S ohledem na členitou geografii Berouna a okolních obcí jsme chtěli nasadit elektrokola tak, aby celou flotilu mohlo komfortně používat co nejvíce lidí, bez jakýchkoliv omezení,” vzpomíná ředitelka Nadace Tipsport Lucia Štefánková a jedním dechem dodává: „Když se dnes ohlédnu, stálo to za to. Nadace Tipsport se profiluje jako někdo, kdo zlepšuje život ve městě. Doprava, pokud ji pomůžete zorganizovat jinak než všudypřítomnými auty, má na kvalitu měst zásadní vliv. Sdílená mobilita jako jsou kola a elektrokola do toho perfektně zapadají.“

Hned první dva týdny přinesly rekordní zájem mezi českými sdílenými koly. Neuvěřitelných 5 200 výpůjček v tak krátkém časovém úseku ukázalo, že Berouňáci s myšlenkami nadace souzní.

Ředitelka nadace Lucia Štefánková při zahajovací jízdě elektrokol v Berouně.

Čísla mluví jasně, jízda pokračuje

Úspěch se zdaleka nevyčerpal v prvních dvou týdnech. Dnes, když slaví sdílená elektrokola na Berounsku první narozeniny, mají téměř 5000 aktivních uživatelů. Tipsporťáků je mezi nimi 250.

Trochu kolaté statistiky

Jedno z krásných modrých kol si někdo půjčil 113 000krát. Díky Nadaci Tipsport bylo 100 000 z těchto výpůjček pro cyklisty zcela zdarma.

Nejvíce kol se půjčuje v berounských stanicích Za Radnicí a Nádraží.

Místní i přespolní najezdili za rok na Berounsku 160 000 kilometrů. To je stejné, jako kdyby čtyřikrát objeli zeměkouli! Oproti stejné vzdálenosti ujeté automobily společnými silami ušetřili 17 600 kg CO2.

Nemusíte ale objíždět celou zemi, abyste viděli, jak velkou je projekt inspirací. Nedávno to předvedly Zdice, když si vybudovaly dvě vlastní stanice a pořídily 12 elektrokol, se kterými se zapojily do existující sítě stanic.Víte, že…

  • klidně můžete vyrazit na projížďku i s rodinou a kamarády, protože na jeden účet si můžete půjčit až čtyři kola?
  • pokud je elektrokolo nabité, má dojezd až 50 kilometrů?
  • kolo můžete odstavit v režimu parkování, vyřídit si třeba nákup a vrátit se k němu beze strachu, že s ním někdo odjede?
  • pokud je stojan plný, můžete zaparkovat do pěti metrů vedle něj?
  • když najdete elektrokolo zaparkované mimo vyhrazenou stanici a správně ho zaparkujete, dostanete na svůj uživatelský účet kredit ve výši dvacet korun?
  • půjčit kolo si můžou i cyklisté bez chytrého mobilního telefonu, protože výpůjčku lze aktivovat přes zákaznickou linku?

Více informací najdete přímo na stránkách Nextbike.