Pro berounské školy a domovy seniorů jsme zajistili předplatné Deníku N a Magazínu Reportér, další nezávislá česká média jsme podpořili finančně. Proč to děláme? Věříme, že vzdělání a vědomosti jsou tou nejlepší cestou proti šíření dezinformací, podléhání propagandě a populistickým politikům. Vybraným médiím jsme letos přispěli celkovou částkou 1,2 milionu korun.

Rozvoj demokratických hodnot, kam podpora nezávislé žurnalistiky jednoznačně patří, je jedním z hlavních pilířů našich aktivit. „Zaměřujeme se na podporu především těch médií, která nemají za zády žádného velké investora a která mohou bojovat s financováním svého provozu v rámci zachování nezávislosti,“ uvádí Václav Sochor,  předseda správní rady nadace.

Forma podpory je různá – některá média podporujeme napřímo, jiná tím, že zaplatíme jejich předplatné. „U vybraných titulů nakoupíme desítky předplatných a ty potom posíláme třeba do domovů důchodců nebo do škol na Berounsku. Takže dobro děláme hned dvakrát: podpoříme dané médium a zároveň šíříme pravdivé informace potřebným a zranitelným voličským skupinám, které mohou snadno propadnout dezinformacím,“ vysvětluje Václav.

Nejen k seniorům nebo studentům, ale třeba i do knihovny tak každý měsíc po dobu jednoho roku míří celkem sto výtisků Reportér Magazínu a pátečního vydání Deníku N, včetně jeho online verze. Finančně jsme podpořili:

  • Nadační fond nezávislé žurnalistiky – podporuje jednotlivé novinářské redakce ale i jednotlivce, kteří usilují o rozšiřování názorově rozlišných a společensky důležitých informací. „Jeden z našich prvních darů na pomoc napadeně Ukrajině směřoval právě NFNZ, který i nadále podporuje české reportéry mířící do válečné zóny, i přímo ukrajinská média,“ dodává Lucia Štefánková, ředitelka naší nadace.
  • Hlídací pes – nezávislý zpravodajský web, který se zabývá především politickými tématy a zneužíváním moci v Česku;
  • Kvelurant – obecně prospěšná společnost, která dohlíží na politiky a kontroluje jejich práci;
  • Manipulátoři.cz – publicistický web, který se mimo jiné věnuje ověřování faktů a vyvracení hoaxů. Upozorňuje na podvody a monitoruje dezinformační scénu;
  • Nelež – spolek, který se snaží omezit šíření dezinformací v online prostoru;
  • Neovlivní.cz – nezávislý investigativní web a měsíční tištěný magazín;
  • Sinopsis – projekt, který uceleně a systematicky informuje o současné Číně a česko-čínských vztazích;
  • Voxpot – skupina reportérů, kameramanek, skladatelů, střihaček a grafiků, kteří tvoří reportáže o politice, společnosti a kultuře.

Nezávislá média na Ukrajině

Nezávislou žurnalistiku podporujeme taky v rámci pomoci Ukrajině: „Podpořili jsme nezávislá média na Ukrajině nebo ta v Česku, která se do hloubky věnují ukrajinskému konfliktu a ruské agresi,“ doplňuje Václav.

Podporujeme demokratické hodnoty

Podpora občanské společnosti je přímo ve statusu naší nadace. A protože se blíží 17. listopad, Den boje za svobodu a demokracie, rádi bychom vás s předstihem pozvali na Koncert pro budoucnost. Koncert je tradičním vyvrcholením oslav sametové revoluce a naše nadace patří k hlavním partnerům.