V Kublově jsme sázeli stromy se Sárou Kouskovou

Třicítka kolegů z Tipsportu se poslední říjnový čtvrtek sešla v malebné vesnici Kublov, asi šestnáct kilometrů od Berouna. Společnými silami jsme vysadili 27 ovocných stromků. Pomoci přijela i druhá nejlepší česká golfistka, Sára Kousková. Podívejte se na bohatou fotogalerii.

Už po deváté ráno se začali sjíždět první dobrovolníci. Dobrou náladu, umocněnou krásným počasím, podpořily domácí koláče. Do téhle pohodové atmosféry se k nám připojila Sára Kousková, hvězda komunity Tipsport.

Jak správně zasadit strom

Po přivítání a úvodním slově ředitelky naší nadace, Lucie Štefánkové, následovala zevrubná instruktáž, jak stromy správně zasadit. A jak se ukázalo, není to jen tak. Jana Donátová z organizace Sázíme stromy nám předvedla, jak vykopat dostatečně hlubokou a širokou jámu, jak zastřihnout poničené kořínky a v jaké výšce stromek zasypat. Ukázala, jak ho pevně zajistit kůlem a ochránit před zvěří pletivem. Pak jsme se rozešli podél cesty a ve skupinkách začali s vysazováním stromků.

Naučili jsme se, jak strom správně vysadit. Záleží na mnoha detailech.

Profesionální golfistka Sára Kousková byla zdatnou pomocnicí.

Na dobrou věc se nejlépe sází v týmu

Díky vzájemné pomoci kolegů šla práce všem dobře od ruky. A na sluníčku jsme se nakonec pěkně zapotili. „Na sázení stromků jsem byl poprvé a velmi mě překvapilo, že to není jen hodit strom do díry, zaházet hlínou a zalít. I když jsem kluk z vesnice a do lesa chodím každý týden, tak mě ruce dosti bolely,“ říká kolega Jan Kravar.

Ani Sáře Kouskové nedělalo problém vyměnit golfovou hůl za rýč. S Nadací Tipsport ji spojuje zájem o ekologii, takže se výsadby ráda zúčastnila.

Hotovo jsme měli kolem jedné hodiny odpoledne. Celkem jsme zasadili dvacet čtyři slivoní a tři třešně. Pak jsme společně poseděli u ohně a opekli buřty. „V Kublově se sešla skvělá parta lidí se zápalem pro dobrou věc. Nejvíc bych asi ocenil zápal ze strany dětských účastníků, kterým jsme my všichni ukázali, že to prostě má smysl. Nádherné počasí a opékání buřtů byla jen třešnička na smysluplně stráveném dni,“ shrnuje na konci dne pocity kolega Jan Mráček.